Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Światowy Dzień Ziemi – „ Przywróć naszą Ziemię”.

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. 

W 1990 r. uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 r. w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych Ziemi. 

Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy „zero odpadów”, „zero marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którymi człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. 

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad:

  • Odmawiaj
  • Ograniczaj
  • Wykorzystaj ponownie
  • Recyklinguj
  • Kompostuj

Czy ja mogę zrobić coś dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.

Edyta Hutyn-Wawrzonkoska, Źródło Internet.

Sprawdź także...