Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
To doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
CIEKAWOSTKI O KSIĄŻKACH
- Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”. Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa. Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.
- Amerykański prezydent Theodore Roosevelt czytał jedną książkę dziennie. Jest to o tyle ciekawe, że dzisiaj trudno nam tak dużo czytać. Jest mnóstwo ludzi, którzy czytają dużo książek w ciągu tygodnia, ale jedna książka na dzień jest z pewnością nie lada osiągnięciem.
- Najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek pojawiło się w literaturze, zostało napisane przez Victora Hugo. Znajduje się w Les Misérables i liczy 823 słów.
- Najdroższą książką na świecie jest Codex LeicesterLeonarda Da Vinci. Został kupiony przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.
- Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera
- Pierwszy ebook na świecie to Deklaracja Niepodległości,wydana w 1971 roku.
- W Iraku księgarze zostawiają książki na noc na zewnątrz, ponieważ „czytelnik nie kradnie, a złodziej nie czyta”.