Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

1-go grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia(WHO) w 1988 roku.

Na całym świecie przeprowadzana jest kampania mająca za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem HIV/AIDS. Kampania odbywa się zawsze pod hasłem „Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy”, ale dodatkowo co roku zmienia się jej szczególne przesłanie, mające na celu zwrócenie uwagi światowej społeczności na różne aspekty epidemii. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz happeningi poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią. W Polsce każdego roku prowadzone są kampanie multimedialne przez Krajowe Centrum ds. AIDS. W tym czasie poruszane są najważniejsze kwestie związane z tą chorobą. Światowy Dzień AIDS powstał z myślą o osobach chorych oraz w celu uświadamiania społeczeństwu tematu dot. tej właśnie choroby. Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi wirusem HIV oraz chorobą AIDS jest czerwona wstążka . Podczas spotkań słuchacze uświadamiani są w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia oraz, co należy robić aby ich uniknąć. Namawiają także do niesienia pomocy oraz wsparcia osobom chorym oraz zaprzestania ich wykluczania ze społeczeństwa. W tym dniu uczestnicy zapalają na znak solidarności z osobami, które przegrały walkę z chorobą czerwone znicze oraz przywdziewają czerwoną wstążkę.

Edyta Hutyn-Wawrzonkoska

Źródło Internet.

Sprawdź także...