Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Sukcesy naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym ” Lwiątko”.

2

image.png1

 

Gratulacje !!!

Nasi uczniowie Wiktor Młynarkiewicz i Mateusz Przybysz z klasy 8e uzyskali wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie  Fizycznym „Lwiątko”.

Wiktor uzyskał tytuł Kaon

Mateusz uzyskał tytuł Taon

Opiekunem szkolnym uczniów była mgr Ewa Gzik.

Uczniom życzymy dalszych sukcesów i rozwoju swoich pasji.

Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega.

Na pomysł, aby według zasad sprawdzonych w Kangurze zorganizować konkurs z fizyki, wpadli w 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie.

Nazwa „Lwiątko”, po ukraińsku „Levenja”, właśnie od Lwowa pochodzi. Pomysł podchwyciło także I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, któremu ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę. W 2003 roku próbnie, a później już pełną parą, podjęto się tego zadania.

W latach 2009–2017 konkurs organizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Od 2019 roku organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.

Sprawdź także...