Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Depresja stanowi  jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Według ostatnich raportów 1,5 mln Polaków choruje na depresję. Niestety wiele osób zgłasza się po pomoc dopiero wtedy, kiedy objawy choroby uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie a relacje rodzinne znacznie się pogarszają. Leczenie prowadzi do ustąpienia objawów i powrotu do satysfakcjonującego życia. Nie bagatelizujmy objawów i nie bójmy się szukać pomocy kiedy zajdzie taka potrzeba. 

Dzień ten ustanowiony został w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Celem tego dnia jest edukowanie na temat depresji bo nie jest to stan , który samoistnie minie. 

DEPRESJA –  to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych jak i fizycznych a obniżony nastrój: smutek, przygnębienia, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.

DEPRESJA – nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo. 

DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. dobre rady w stylu: weź się w garść, nie pieść się, zrób coś ze sobą , pobiegaj, ogarnij się, pozbieraj się i inne. NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY. NIE UDZIELAJ DOBRYCH RAD- POWODUJE TO ZWIĘKSZENIE POCZUCIA WINY, ZMNIEJSZENIE SAMOOCENY, WYCOFANIE, OSAMOTNIENIE.

ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJCO SIĘ DZIEJ? JAK MOŻESZ POMÓC?

DEPRESJĘ LECZY SIĘ FARMOKOLOGICZNIE LEKAMI PRZESIWDEPRESYJNYMI I PSYCHOTERAPIĄ. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. W Polsce 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

JAKA JEST PROFILAKTYKA DEPRESJI?

To higiena zdrowia psychicznego – odpowiednia ilość snu 6-8 godzin, czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, dbanie o dobre relacje z rodziną, przyjaciółmi, pozytywne myślenie, nie załamywanie się bo z każdej sytuacji jest wyjście – pozytywne spojrzenie na świat(optymizm).

Edyta Hutyn-Wawrzonkoska   Źródło Internet

Sprawdź także...