Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Maria Skłodowska – Curie w bibliotece szkolnej

Jestem z tych, którzy wierzą, iż Nauka jest czymś bardzo pięknym.

Uczony jest w swoim laboratorium nie tylko technikiem, lecz również

dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak baśń czarodziejska.”

M. Skłodowska – Curie w: E. Curie, Maria Curie, Warszawa 1983, 381-382.

W tym roku mija 115 lat od przyznania Marii Skłodowskiej – Curie nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Z tej okazji szkolna biblioteka zorganizowała lekcję interdyscyplinarną dla uczniów klas trzecich. Podczas zajęć dzieci mogły obserwować doświadczenia chemiczne i fizyczne wykonywane przez uczniów klasy VIII d. Pokazy chemiczne odbyły się przy użyciu odczynników, które znaleźć można w każdym domu m. in. sody czy octu. Eksperymenty fizyczne natomiast dotyczyły optyki i złudzeń optycznych. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie biografię noblistki, wysłuchali fragmentu z książki „Nazywam się Maria Skłodowska – Curie” L. Cugota, L. Vera. Mieli także okazję zapoznać się z literaturą popularno – naukową dotyczącą chemii i fizyki dostępną w bibliotece. Podsumowaniem zajęć było układanie puzzli tematycznych. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dotycząca Marii Skłodowskiej – Curie przygotowana przez Referat Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach. Bardzo dziękujemy paniom: Agnieszce Kamińskiej i Ewie Gzik za przygotowanie pokazów oraz ósmoklasistom za przeprowadzenie tych doświadczeń.

Sprawdź także...