Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

                                 

31 maja Światowy Dzień bez papierosa - Służba Więzienna

                         Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu., którego obchody zostały zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku. Prowadzona kampania ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos”. Jej celem jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego, który wydaje około 8 miliardów dolarów rocznie na różne formy reklamy mające wpłynąć na decyzje młodzieży, która ulega uzależnieniu.

Dzieci używają e-papierosów w tempie wyższym niż dorośli we wszystkich regionach i na całym świecie. Szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu, którego palenie niesie za sobą poważne skutki zdrowotne.

Palacze są szczególnie narażeni min na:

– nowotwory: płuc, krtani, przełyku, gardła, pęcherz, szyjki macicy, nerek, jamy ustnej, trzustki, żołądka;

– choroby układu krążenia- chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty;

– choroby układu oddechowego np. rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran. Palenie zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądzik oraz łuszczycę), dermatolodzy mówią o „tytoniowej twarzy”. Palenie papierosów jest powodem przebarwień zębów, żółtych palców, nieświeżego oddechu. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w XX wieku z powodu palenia tytoniu zmarło 100 mln ludzi. Obecnie każdego roku liczba zgonów odtytoniowych na świecie przekracza 5 milionów.

Należy pamiętać, iż bierne palenie jest tak samo szkodliwe jak palenie czynne. W strumieniu bocznym stwierdzono aż 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wdychany przez aktywnych palaczy! Palenie tytoniu przez kobiety ciężarne niekorzystnie wpływa na przebieg ciąży i stan zdrowia dziecka. Wśród kobiet palących stwierdzono zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań jak np.: poronienie samoistne, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, przedwczesne odklejanie łożyska oraz łożysko przodujące. Dzieci palących matek mają niższą masę urodzeniową. Liczne badania epidemiologiczne wskazują palenie papierosów podczas ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej dziecka.

Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych, brak porannego kaszlu. Oddala się od perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu.

Najważniejsza jest motywacja. Trzeba uświadomić sobie, że chociaż nie jest to łatwa droda, to możliwy jest sukces. Nie wolno zrażać się chwilowym niepowodzeniem, nie wolno rezygnować i poddawać się. Warto skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie rzucania palenia. Bądźmy świadomi i zdrowi!

 

 

Sprawdź także...