Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

Szkoła Podstawowa nr 20 w ZSP nr 1 we Włocławku

07.04.2021 ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA- DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA

07.04.2021 ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA- DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia(WHO). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. W tym roku święto ma szczególny charakter –  pracownicy służby zdrowia we wszystkich krajach walczą z pandemią koronawirusa , która stała się najważniejszą kwestią w obszarze zdrowia publicznego.

W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi: „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”. Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną  i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia, a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii. W tym roku uwaga zwrócona jest na konsekwencje ekonomiczne oraz społeczne będące efektem panującej pandemii. Sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle  ważne zdrowie psychiczne.

Nasz świat nie jest równy. Jak pokazała pandemia COVID- 19 , niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni- tylko dlatego, że urodzili się, żyją, pracują i starzeją się w różnych częściach świata. 

Dlatego tegoroczne hasło ma zwrócić uwagę na to, że te nierówności nie są nowe. Mimo, że na świecie nastąpiła poprawa średniego poziomu zdrowia i oczekiwanej długości życia oraz zmniejszenie przedwczesnej śmiertelności, to korzyści te nie są odczuwane równo przez wszystkie społeczeństwa. Różnice obserwuje się również u ludzi w każdym wieku, od wczesnych lat do końca życia. 

Edyta Hutyn-Wawrzonkoska, Źródło Internet.

Sprawdź także...